Bir İnsan Günde Kaç Saat Uyumalı

wake upUyku insanların fizyolojik ve zihinsel olarak dinlenmesini sağlayan hayatımızı önemli ölçüde etkileyen bir ihtiyaçtır. Geçmişten günümüze kadar insanların kaç saat uyumaları ve hangi saatler arasında uyumaları gerektiği anlamında bilim adamlarının yaptığı birçok araştırmaya rastlamaktayız. Bu araştırmaların genelinde birbirine yakın rakamlar ortaya çıksa da zaman zaman çelişkiye düştükleri görülmektedir. Bazı bilim adamlarına göre 8 saat uyumak aptallıktır. Bunlara ters düşen görüşlere göre ise bir insan için ideal uyku saati 8 saattir.

Hal böyle olunca bu konudaki araştırmalar oldukça yoğunlaşmış düzeydedir. Son yıllarda ortaya çıkan bulgulara göre ise bir insan 6 saatten fazla uyumamalıdır görüşü birçok insan tarafından benimsenmiştir. Bunun yanı sıra bir de uykunun belli saat dilimleri arasında karşılanması gerektiğini vurgulayan bilim insanları da bulunmaktadır. Bir insanının biyolojik saatler olan uyku saatlerini kaçırmaması gerektiğini vurgulamaktadırlar. Bu biyolojik saatler çocuklar için 9:30 -10 ve yetişkinler için 11:30-12 arası olarak bilinmektedir. Bu saatler kaçırıldığında insanda uykuyu alamama gibi birçok durum gerçekleşebilmektedir.

Uyku saatleri konusunda ise eğitimcilerin yaptığı araştırmalar sonucunda çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin uyuması gereken ideal süreler olduğu saptanmıştır. Okul öncesi çağındaki ve lise dönemine kadar olan süreçte bir çocuğun ortalama günlük 8 saat ve üzerinde uyuması gerektiği vurgulanmaktadır. Lise ve üniversite düzeyindeki bir insanın ise 6-8 saat arası uyuması gerektiği belirtilirken yetişkin bir insanın ise 6 saat uyumasının ideal olacağı görüşü kabul edilmiştir.

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın