Kayak Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Kış mevsiminin gelmesiyle yerli yabancı birçok turist kayak merkezlerine rağbet göstermektedir.  Kaymak bir özgürlüktür. Çocukluğumuzda kış aylarında birçok yöntem icat ederek kaymaya çalışır ve son derece keyifli vakit geçirirdik. Şimdilerde ise kayak merkezlerine giderek bu çocukluğumuzda yaşadığımız eğlenceyi daha profesyonelce yapmayı isteriz. Bu anlamda yapmanız gerekenler bir kayak merkezi araştırmak,  erken saatlerde bu merkeze giderek güne sağlıklı sıkı bir kahvaltıyla başlamak ve merkeze gittiğinizde de kayak kıyafetleri kiralamak olacaktır.

Sonrasında düşe kalka bir hoca yardımı olarak kısa sürede kayak yapmayı öğrenebilirsiniz. Kayak nasıl yapılır diye düşünmeye gerek yok.  Önemli olan cesaretinizi toplayarak harekete geçmeniz ve denge olayına dikkat etmenizdir. Kayak takımları edindiğiniz zaman dengede daha rahat kalabilirsiniz. Öncelikle kayaklarla nasıl yürünmesi gerektiğini öğrenirsiniz. Sonrasında da düşünce nasıl kalkman gerektiğini öğrenirsin. Ani hareketler yapmamaya özen gösterdiğiniz takdirde kolayca başarıya ulaşabilirsiniz

Önemli

Kayak Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Kayak kar üzerinde çeşitli estetik hareketlerle yapılan ve kullanılan malzemelere göre değişik isimler alan bir spordur. Temel olarak:

 • Snowboard
 • Alp disiplini
 • Biatlon
 • Kayaklı koşu
 • Serbest stil kayak
 • Skiboarding
 • Kayakla atlama
 • Kuzey kombine
 • Skibob dallarına ayrılır.

Birden fazla türü olan kayağın esas olarak nasıl yapıldığını anlatacak olursak;

 • Yeni başlayanlar için öncelikle kayak yapılacak bölgenin çok yüksek olmaması gerekir.
 • Geniş ve yuvarlak kenarlı ve geniş topuklu kayak takımları tercih edilmelidir. Böylelikle dengenizi daha rahat sağlarsınız.
 • Her spor gibi kayak da eğitmen yardımı ile yapılmalıdır. Kurallarını öğrenmek daha rahat kaymanıza yardımcı olacaktır.
 • Ani hareketler yapmamalı ve olası sakatlıklara karşı kendinizi korumalısınız.

Temel bilgilerin alınmasından sonra daha rahat yapabileceğiniz kayak sporunu eğitmenlerinizin önerileri ile daha zevkli hale getirebilirsiniz. Kayak merkezlerinde verilen eğitimlerde genellikle ilk üç gün teknik bilgiler ile birlikte kar üzerinde pratik yapılmaya başlanırken 4. günde sporcular piste çıkabilirler.

Kayak Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?Birinci Gün: Kayağın taşınması, kayaklar ile yürüme çalışmaları yapılır. Düşme durumlarında nasıl kalkılması gerektiği öğretilir. Yamaç çıkışları da bu derslerde öğretilir. Kar sapanı öğrenilirken uygulama ile birlikte ayak bileklerinin hareketleri kontrol edilir.

Kayakçı hızını kontrol etmeyi öğrenir. Ağırlık merkezinin belirlenmesi ile hareketlerin kontrollü yapılması sağlanır. Eğitmen eşliğinde sporcunun kendini kasması ve heyecanlanması engellenir. Bu eğitimlerde en önemli amaç kişinin telaşa kapılıp sakatlık oluşturacak hareketlerden kaçınmasını sağlamaktır.

İkinci Gün: Bu aşamada pistte kar sapanı ile dönüşler çalışılır. Her çıkışta eğitmen ve öğrenciler birlikte hareket ederler. Yeterli tekrar yapıldıktan sonra sporcular yamaç kaymaya geçebilirler. Bu esnada vücut düz tutulurken dizler hafif bükülü kalça dışarda olmalıdır.

Üçüncü Gün: Öğrenciler paralel dönüşlere geçerler. Yamaçlardan kaymaya başlayan sporculara eğitmenler uygulanacak hareketleri gösterirler. Burada dönüşe geçmeden batton vurulması, dönerken dizlerin bükülmesi ve ağırlığın verilmesi gereken noktalar öğretilir.

Dördüncü Gün: Artık öğrenciler paralel kaymaya geçerler. Yamaçlarda gövde vadiye dönükken battonlar rahat tutulmalıdır. Kollar yere paralel olur ve bacaklar dizlerden bükülür. Yapılan alıştırmalardan sonra sporcular daha rahat kayabilirler.

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın