Ogeday Kimdir?

OgedayOgeday, 1981 İstanbul doğumlu rap sanatçısıdır. Türkiye’de gençlerin ve şu an rap müzik ile uğraşan diğer rap müzik sanatçılarının rap müzik ile tanışmasını sağlayan isimlerden biri olarak bilinmektedir. Ülkemizde rap müzik kariyerine 1996 yılında kurduğu Respot isimli gurupla giriş yapan ünlü sanatçı Türkiye’de birçok organizasyonda yer alıp çeşitli konserler vermiştir. İlk albümü Rapturka’yı 2003 yılının Mayıs ayında yayınlamıştır.

Sezen Aksu gibi sanat camiasında bir yıldız olan isim de bu albümü için destek olmuştur. Albümün prodüktörlüğünü ise Ender Akay yapmıştır. Bu albümünde Kaybettim Seni isimli parçasıyla müzik listelerinde zirveye çıkmayı başaran ünlü sanatçı 2004 Kral Tv Müzik Ödüllerinde En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı ünvanını elde etmiştir. Bu dönemden sonra hem underground rap dünyasında hem de sanat camiasında yıldızı parlayan ünlü sanatçı reklam müzikleri yapmak için teklifler de almıştır. Avea reklam müziği sayesinde büyük hayran kitlesine sahip olan ünlü sanatçı tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştır. İkinci solo albümü olan Mecburi İstikamet adlı albümünü 2006 yılında yayınlayan rapper bu albümünde Zara, Işın Karaca ve İbrahim Erkal gibi sanat dünyasının yıldız isimleri ile düet yapmıştır.

Ayrıca Kod-X ve Lewo gibi ünlü Mc’ler ile çalışan Ogeday Maxi Single isimli albümünü 2008 yılında piyasaya sürmüştür. Işın Karaca ile düet yaptığı Eski Bir Resim isimli parça Dj’ler tarafından büyük ilgi görmüştür. Bu dönemlerde 3. Albüm çalışmasını yapmak üzere Hollanda’ya yerleşmiştir.

Makeleyi Değerlendir

“Ogeday Kimdir?” üzerine 3 yorum

  1. Kesinlikle çok doğru.Ondna önce ben rap müzik dinlemiyordum bilmiyordum daha doğrusu.ama neden ortalarda görünmüyor anlamıyorum ?

    Cevapla
  2. ogeday abimizin facebook ini aradım bulamadım içimden bir ses sorunları olduğunu söylüyor survavior da her yerden çıkıyo bozulmasın moralin son noktaya gelince anlarsın kardeşim ne önemi var saatin elimizden geleni yapalım beraber mücadele edelim bir yerden başladım şevkimizi kırmayın içten söylemek gerek içinden gelmeyerekte olsa söyle mucize gerçekleşecek karıştırma kavramları yorma kafayı kafamı duvara çok vurdum bilirim acısını yapılan kötülüklerin bedeli iyilikle ödenmek olsun kafiyesizde şarkı olur ama bırakın rapte olsun , iki şey birleşince ortaya hep ortaya tahmin edilemez birşey çıkar el ele verelim dostlar birlikten kuvvet doğar şarkımı çalın ama çalınmasın emeğim senide anlıyorum yerden göğe kadar haklısın gurbetçi abim ilham versin sözlerin yürekten geliyorsa senin sözlerin benim sözlerim

    Cevapla

Yorum yapın