Oktay Usta Kimdir?

Oktay usta olarak bilinen usta aşçının gerçek adı Oktay Aymelek’dir.  27 Eylül 1968 Bolu’nun Mengen ilçesinde Gökçesu Kadılar köyünde dünyaya gelmiştir. Babasının mesleğini yapan ünlü şef 6 kardeşin en ufağıdır. Aile reisi gurbette aşçılık yapmaktadır.

15 yaşına geldiğinde amcasının yardımıyla mesleğe atılmıştır. Oktay Usta, İstanbul Erenköy’deki ünlü bir restoranda amcasının yanında çalışmaya başlamıştır. 1997 yılında İstanbul’da çalıştığı bir otelde soğuk büfe şefi olan ünlü aşçı, daha sonra hanımlara yönelik yemek ve süsleme kursları vermeye başlar. 1998 yılında Londra’da aşçılık yarışmasında Bronz madalya ve klasman birinciliği kazandı. 1999 yılında Malta’da ki yarışmada 2 gümüş, 1000 yılında Londra’da 1 altın madalya kazandı. 2000 yılında The Plaza Otelde çalışmaya başladı.

1998 yılında ilk olarak Perihan Savaş’ın programına katıldı. Ardından Farklı programlara sürekli canlı yayına çıkmaya başladı. Sonra 1998 yılında Samanyolu televizyonunda kendi programı olan Yeşil Elma ile televizyonda medyatik bir aşçı oldu. Her gün bir ünlü konuğu mutfağında ağırladığı ve yemek tarifleri verip canlı canlı uyguladığı programı, halâ aralıksız devam ediyor. Birbirinden lezzetli yemekler yapılıyor. Oktay Usta pratik yöntemleri ile anlattığı yemekleri neşeli ve sempatik tavırları ile bizlere sunuyor.

Oktay Usta üç yemek ve birde pratik bilgiler üzerine toplam dört tane kitap çıkarttı. Yemek tarifleri kitabı çok beğenilen yemek tarifi kitapları arasında yer alıyor. Ayrıca Oktay Usta’nın önlüğü ve kepi çok beğenilen aksesuarlar oldu.Oktay Usta, 1991 yılında kendi köyünden Bergüzar Hanım ile evlendi ve Merve, Kübra ve Tuana isimli 3 kız çocukları var.

 

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın