Kategoriler
İlginç Bilgiler Merak Edilenler

Su Nasıl Bulundu

Su insan hayatı için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü insan vücudunun %70’i sudur. Su olmazsa insan yaşayamaz terimini irdelediğimizde ortaya çıkan şeyin ne denli doğru olduğunu göreceksiniz. İnsan vücudu proteinlerden oluşmuştur. Proteinler sıcaklığa dayanamazlar bunun için su gereklidir. Eğer insan vücudunda su biterse insanların temel yapı taşı olan proteinler de erir. Yani hayati fonksiyonlar çalışmaz.

Su Nasıl Bulunduİnsanların için suyun önemi eski çağlardan bu yana kadar farklı şekillerde süregelmiştir. 400 milyon yıl öncesinde suyun varlığı biliniyordu. Fakat suyun neye yaradığını veyahut insan için neden önemli olduğunu kimse bilmiyordu. Fakat daha sonraki dönemlerde yani eski çağlarda suyun önemi anlaşılmış ve insanların susuz yaşayamadığı tespit edilmiştir.

İnsanların suyun çevresine ev ve tarım arazileri yapmaya başlamalarıyla birlikte suyun insan hayatındaki yeri keşfedilmiştir. Suyun tarihi ancak bu şekilde açıklanabilir. Su milyonlarca yıl önce milattan önceki neolitik, kalkolitik çağlarda insanların yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamakta yeterli göründüğü zaman keşfedilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir