Yeni Çıkan Rüzgar Türbinlerinin Eskilerine Göre Avantajları

Rüzgarı enerji üretmek için kullanmak oldukça ideal bir yaklaşımdır. Bunun başlıca sebebi rüzgarın maliyetsiz olması ve bol miktarda enerji ihtiyacını karşılamasından gelir. Doğa muhteşem enerjiler üretebilen kaynaklara zaten sahip ancak insanoğlu uzun bir zaman bu güçten korkarak yaşadı. Günümüzde ise doğanın gücü bizim için kaynak niteliği taşıyor.

Bunun için verilebilecek en iyi örneklerin başında da rüzgar türbinleri gelir. Rüzgar türbinlerinin farklı tipleri olmasına rağmen hepsinin amacı yenilebilir enerji kaynağını kullanmaktır.

Rüzgar Türbini ve Yenilebilir Enerji Kaynağı Nedir?

Yenilebilir enerji kaynağı aslında insanların doğanın enerjisini kendi faydaları için kullanmayı düşünmesiyle ortaya çıkmıştır. Yenilebilir enerji kaynağı dediğimizde doğada kendiliğinden döngü halinde olan olayların kaynak olarak kullanarak enerji üretilmesi gelmelidir. Böylece maliyetsiz bir kaynağı kullanarak ihtiyaç duyduğumuz miktarda enerjiyi elde edebilmekteyiz.

Lexron 60 Watt Polikristal Solar Panel

Rüzgar Türbinlerinin Avantajları

Rüzgar türbinlerinin aslında birçok avantajı mevcuttur. Yenilebilir bir enerji kaynağı olması, çevreye zararının olmaması yani canlıların yaşam alanlarını yok etmez, zehirli gaz ve atık üretmez tamamen sağlıklı bir dönüşüm gerçekleştirebilir. Rüzgar türbinlerinin hemen hemen hepsi aynı dönüşümü sağlamasına rağmen farklı tipleri mevcuttur.

Bu farklılığın esas sebebi az maliyetle daha fazla enerji üretimi sağlamaktır. Son zamanlarda ise esnek solar paneli yani güneş enerjisi elde etmeyi sağlayan sistemlerle rüzgar türbinleri birleştirilmiş ve daha fazla enerji çevreye zarar vermeden üretilmeye başlanmıştır. Bu tip enerji kaynakları birçok alanda kullanıma uygundur.

Tommatech 5 Watt Polikristal Güneş Paneli

Rüzgar Türbinlerinin Tipleri

Tarihin ilerlemesiyle beraber rüzgar türbinleri de ilerleme kaydetmiştir. Bunlar dönme eksenlerine göre sınıflandırılabilirler. Yatay eksenli, dikey eksenli ve eğik eksenlidir. Bu türbinlerin verimleri %45 civarında seyretmektedir. Ancak şimdilerde hibrit sistemler çıkmıştır. Bu hibrit sistemler sayesinde hem rüzgar hem de güneş enerjisinden yararlanmaktadır.

Güneş enerjisinden polikristal güneş paneli ile rüzgar enerjisinden de rüzgar türbinleri sayesinde yararlanılmaktadır. Bu hibrit sistemler evlerde, bağlarda ve bahçelerde de kullanılmaktadır. Rüzgar türbini ve güneş enerjisi elektrik sistemleri birbirinden farklı miktarlarda enerji üretimi yapabilmektedir. İhtiyaç duyulan enerji miktarına göre tercih edilebilirdir. Daha fazla bilgi için ekonomiksolar.com ziyareti yeterli oluyor.

Ekonomiksolar.com uzmanları tarafından derlenip hazırlanmıştır.

Share

You may also like...