Bilardo Topu Nasıl İcat Edildi, Neyden Yapılmıştır?

Bilardo Topu Nasıl Yapıldı?

bilardo topuGeçmişten günümüze birçok oyun gibi bilardo da sürekli değişim geçirerek gelmiş bir oyundur. Bilardonun tarihi ile ilgili günümüzde araştırmacılar bir çok bulguya ve belgeye rastlamışlardır. Ünlü filozof Anarchasis Milattan önce 400 yılında Antik Yunan uygarlığında bilardoya benzer bir oyun gördüğünü anlatmıştır. Shakespare ise bir eserinde kahramanını “hadi gel bilardo oynayalım” şeklinde konuşturmuştur ve bu dönemde de bilardonun var olduğunu kanıtlamıştır bir nevi. Bazı yazarlar ise Fransızca Billie(top) kelimesinin türevi olduğunu kabul edip Fransa’da ortaya çıktığını söylemektedir. Bilardo topu ise önceleri tahtadan yapılmaktaydı daha sonra fildişinden yapılmıştır fakat günümüzde böyle bir imkan olmadığı için bilardo topları da bu süreçte değişime uğramıştır. Günümüzde oynanan bilardo topları genellikle preslenmiş kağıtlardan yapılmaktadır. Binlerce kağıdın sıkıştırılıp preslenmesiyle elde edilen topların nasıl bu kadar sert ve dayanıklı olduğu anlamak gerçekten mantık işi.

Bilardo topları başlarda fildişinden yapıldığı için ve ilk zamanlar çok hızlı yayıldığı için binlerce filin katledilmesine sebep olmuştur. Hayvan hakları savunucularının araya girmesinden sonra bilardo toplarının fildişinden yapılmasına son verildi. Ayrıca bilardo topu üreticileri için de fildişi hem masraflı hem de pratik olmayan bir yöntemdi. John WesleyHyattdükkânında yaptığı çalışmalarda esnek ama güçlü yeni bir plastik türü keşfetti. Hyatt keşfi ile bilardo topları yapmayı denedi. Fakat ilk denemelerde yaptığı topların kullanmak için yeterince sert olmadığını farketti. Daha sonra yaptığı çalışmalar ile icadını dayanıklı hale getirdi. Hyatt selüloit plastik icat eden kişi olarak 15 Haziran 1869 günü New York’ta patent aldı. Daha sonra da bilardo topları günümüzdeki şeklini aldı ve kağıdın preslenmesiyle oluşturulmaya başlandı

5/5 - (1 vote)

“Bilardo Topu Nasıl İcat Edildi, Neyden Yapılmıştır?” üzerine bir yorum

  1. Öncelikle başlıkta kullandığınız “NEYDEN” diye bir kelime yoktur.. Son zamanlarda sıkça kullanılan bu kelimenin doğrusu NEDEN dir.
    Lütfen Türkçe’yi doğru kullanalım.

    Cevapla

Yorum yapın