Cartel Kimdir Hayatı

Cartel grubu, 1995 yılında Almanya’da birleşen Türklerin kurduğu bir rap müzik grubudur. Bu grup Almanya’da bulunan üç ayrı rap grubunun birleşmesiyle oluşan bir gruptur. Grubun Cartel adındaki ilk albümü önce Avrupa’da daha sonra büyük ilgi görmesiyle birlikte Türkiye’de yayınlandı. MTV gibi büyük müzik kanallarına röportajlar veren grup kısa sürede büyüdü ve tüm dünyada yankı uyandırmayı başardı.

Şu ana kadar Türkiye’de İnönü Stadyumu’nda konser veren ilk ve tek rap grubu olarak tarihe geçmiştir. Cartel en başarılı Türkçe rap grubu olarak bilinmekle birlikte söylenen şarkıları Türkçe, Almanca, İngilizce ve İspanyolca gibi farklı dillerdedir. Türkiye’de 543.000 kaset satan grup aynı zamanda en çok satan Türkçe Rap albümü olarak tarihe geçmiştir.

Cartel

Carteli oluşturan rap gruplarının isimleri ise;  Karakan, Erci E ve Cinai Şebeke isimli gruplardır. Bu gruplardan Karakan’ın üyeleri: Alper Ağa ve Kabus Kerim olarak bilinmektedir. Cinai Şebeke’nin üyeleri ise M. Ali, Babalu Olcay ve İnceefe olarak tanınmaktadır. Aralarına Özgür Can Öney’in de katılmasıyla grup tamamlanmış ve birçok albüme imza atmışlardır.

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın