Jagged Kimdir Röportajı

JaggedSoru : Birazcık kendinden bahseder misin ? Müzik dışında uğraştığın şeylerden vs. ?

Cevap : Açıkçası şuanda müzik dışında bir şeyle uğraşmıyorum. Daha önce bi çok farklı iş, okul ve çeşitli problemler nedeniyle müziğe hiç bu kadar vakit ayıramamıştım. En son geçen sene bi Cafe açmaya kalktım, hüsranla sonuçlanınca stüdyoya geri döndüm. Şuan Eskişehir’li rapçilere kayıt alarak geçimimi sağlıyorum ve müzikle hiç olmadığım kadar iç içeyim. Genel olarak; asosyal bi tipimdir. Kendime ait az ama öz bi çevrem var. Takılıyoruz. Keyfimiz yerinde.

Soru : Rap müzikle ilgilenmeye kaç yaşında ve kimden etkilenerek başladın ? Örnek aldığın biri ya da birileri var mı ?

Cevap : Benim neslimden bir çok kişi ilk rap parçasını Cartel’den duymuştur. Bende öyleydim. Ama asıl olarak servis arkadaşımdan aldığım bi CD’yle dinlemeye başladım. 10-11 yaşlarındaydım. İlk olarak Ceza, Fuat, Sagopa ve Sırtlan Bektaş’tan duyup etkilendim ama CD’nin içinde 50 Cent ve Eminem şarkılarıda vardı. Ben daha çok onlara özenip başlamıştım. Örnek aldığım kişilere gelince; Türkiye’den de bi çok adamı üstad olarak görür ve inanılmaz saygı duyarım. Ama idol statüsünde ki kişiler benim için hep Amerika’lı rapçiler oldu. Tüm dünyanın kabullendiği 3’lü benim idolüm; 2pac, Biggie ve Eminem

Soru : Jagged ismi nerden geliyor ? Bir anlamı var mı ?

Cevap : Rap’e başladığımda “Virüs” lakabını kullanıyodum. 13 yaşında daha mantıklı bir şey bulamamışım. Daha sonra Rapozof’un diğer adı o zamanlar “Virüs” olduğu için değiştirmek durumunda kaldım. Benimde diğer adım Jaggedrhyme’dı. Sonra sadece “Jagged” kalsın istedim. O zaman için sempatik gelmişti, sonrada özdeşleştim. Argoda “keş” anlamına geliyo ve telaffuzu “Cegıd” bu arada. Başta söylemesi zor geliyo ama alıştıktan sonra çok keyifli. Dili dönmeyen kısaca Jag (Ceg) diyebilir.

Soru : Bk26’nın açılımı nedir ?

Cevap : Biz Eskişehir / Batıkent mahallesinde büyüyen 5 kişiden oluşan bi grubuz. Açılımıda büyüdüğümüz yeri temsil ediyo; Batıkent26

Soru : – Vaşak ve Son 2 yıl adlı parçalarını yazarken nasıl bir psikoloji içindeydin ?

Cevap : – İkisi çok farklı temada şarkılar ve aralarında şöyle de bi fark var; Vaşak aklımda cümlelerin birikmesini beklediğim bir şarkı, Son 2 Yıl ise 1 gecede yazdığım bi şarkı. Genelde Vaşak tarzı şarkıları üzerinde oynayabileceğim güzel kafiyeleri aklıma geldiği anda bulduğum her hangi bir yere not ederek oluşturuyorum. Sonrada toparlıyorum. Ama toparladığım sırada keyfim yerindeydi. Genelde çok asık suratlı uyuz bi adam olmama rağmen keyfim yerindeyken çok şımarık biri olurum. Vaşak’ta öyleyken çıktı. Son 2 Yıl zaten 2011 şarkısı. Onu yazarken çok boktan bir ruh halindeydim.1 gecede yazdım ve bitirdiğimde sabah saat 6 falan olmuştu.

Soru : Şu an dinlediği Mc veya Mc’ler var mı ? Kimleri başarılı buluyosun ?

Cevap : Bunu cool olmak için söylemiyorum gerçekten fazla Türkçe Rap dinlemem. Ama Hayki, Patron, Şehinşah, Pit10, Anıl, Grogi, İndigo vs. daha aklıma gelmeyen bi çok mc’yi severek dinliyorum.

Soru : – Melanko rap ile uğraşanlarla bir sıkıntın olduğu ve şarkılarında da bu yüzden tavır aldığın yönünde yorumlar yapılıyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun ?

Cevap : Şunu düzeltmekte fayda var; “Melanko Rap” adında bi tarz yok. O Türkiye’de uydurulan bi terim. Duygusal rap, duygusal rap’tir. Benimde duygusal şarkılarım ve aşk şarkılarım var. Ben sadece 1 senede aynı kıza 300 tane şarkı yapanlara kızgınım. Elimde değil; samimiyetsiz olan hiç bişeyi sevemiyorum. Bütün piyasa bu samimiyetsiz ergen tavlama konseptli şarkılara alkış tutarken arka planda yıllarca üstüne basılıp geçilen çok yetenekli rapçiler var. Benimde 8 sene üstüme basıldı ve daha yeni ayağa kalkabildim. Bi zahmet öfkemin kusuruna bakmasınlar.

Soru : Joker ile aranda neden sorun var ? Bunu bize açıklar mısın ?

Cevap : – “Sevilmeyen Adam” şarkısında anlatmam gerekeni anlattım. Şuan Joker’le bi sorunum yok. Onunda benimle olduğunu sanmıyorum.

Soru : – Jagged neden sevilmeyen adam olarak anılıyor ?

Cevap : O benim sadece Eskişehir’de aldığım bi lakaptı. Ama bu lakaptan hiç kurtulamıcam sanırım. Bence bunun nedeni benim Fuat Ergin’e benzemem. Ben kendimi her zaman karakter olarak ona benzetmişimdir. Lafımı hiç esirgemedim. Diğer rapçiler susuyolar. Ben hep ne düşünüyosam söyledim, söylemeye de devam edicem. Bu nedenle hep benden nefret edenler olacaktır.

Soru : Yakın zamanda yeni çalışmalar olacak mı ?

Cevap : Kesin konuşmamak lazım ama şimdilik albüm düşünmüyorum. Belirli bi konsepte dahil kalmadan kafama göre şarkı yapmak istiyorum. Şimdilik öyle alışık olmadığınız “napıyo lan bu adam?” diyeceğiniz tarzlarda şarkılar vermeye devam edicem. Yazında BK26 üzerine yoğunlaşıcaz. Benim adımı daha yeni yeni duymaya başladılar ama grubumdan kimsenin haberi yok.

Alıntıdır : T-Rap

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın