Psikiyatrist Ne İş Yapar? Psikiyatrist Maaşı Ne Kadar?

Psikiyatrist ne demek, Psikiyatrist ne iş yapar, psikiyatrist maaşı ne kadar, Psikiyatrist maaşları

Psikiyatrist Ne Demek?

Tıp fakültesini bitirdikten sonra, uzmanlık alanı olarak ruh sağlığı ve hastalıklarını seçen hekimlere Psikiyatrist denir. Tanı koyma ve tedaviye eşlik eden ilaçları reçetelendirme yetkisine sahiptirler.

Psikiyatrist Ne İş Yapar?

Psikiyatristler, tıp fakültesinden mezun oldukları için ilaç yazma ve ilaçla tedavi yönteminden yararlanabilirler. Psikolog ise tıp fakültesinden mezun olmadığı için ilaç tedavisi uygulayamaz. Psikologlar tedavi yöntemi olarak benimsedikleri disiplin doğrultusunda psikoterapi uygularlar.

Tıbbiye, 6 yıl süren oldukça zor bir okuldur. Tıbbiyeyi bitirdikten sonra ise çeşitli sınavlara girerek ruh sağlığı ve hastalıkları yani psikiyatrist alanında uzmanlık almaya hak kazanmanız gerekir. 6 yıllık eğitimin ardından 4 yıl süresince psikiyatri alanında uzmanlık eğitimi almak gerekir. Psikolog olmak için ise 4 yıllık lisans bölümünden mezun olmak gerekir.

Psikiyatristler, Psikiyatrik sorunların tanı ve tedavisi hakkında bilimsel ve tıbbi temeller üzerinde güncel, gerçekçi çözümler üretmektedirler. Tıbbi yaklaşımın özünde sorunun doğru tanımlanması en önemli husustur. Gerçekçi çözümler ancak sorunu doğru anlama ve doğru tanımlar üzerinden üretilebilir.

Psikiyatrinin gelişme sürecinin getirdiği özellikler de göz önüne alınarak tanı ve tedavi süreçlerinin bilimsel tıbbi süreçler üzerinden ilerlemesi özellikle önemlidir. Psikiyatri tanı ve tedavi  hizmetlerinde spekülatif yöntemlerden uzak, kanıta dayalı çözümler üretme ilke edinilmelidir.

Psikiyatristler tarafından tedavi edilen hastalıkları başlıca Bipolar Bozukluk, Sosyal Fobi, Panik Atak , Depresyon, Distimi, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Uyku Bozuklukları, Yeme Bozuklukları, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu , Şizofreni ve benzeri bozukluklar olarak tanımlayabiliriz.

Psikiyatrist Maaşı Ne Kadar?

Psikiyatristler özel ya da devlet hastanelerinde görev alabilir. Kendilerine ait muayene açma yetkiside bulunmaktadır. Hastane ortamında çalışan bir 2021 psikiyatrist maaşı 5000 TL ile 15000 TL arasında değişen miktarda maaş almaktadır. Uzmanlık durumuna göre psikiyatrist maaşları 2021 yılı maaşlar saatlik olarakta ücretlendirilmektedir. 

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın