Çin Seddi Nedir, Nasıl Yapıldı Boyu?

Çin seddi, Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Çin’in Savaşan Beylikler Dönemi’nde temeli atılan Çin Seddi’nin temelinde 20’den fazla krallığın payı vardır. Bu krallıklar birbirlerinden korunmak için yüksek surlar inşa etmişlerdir.

Gelen saldırıları durdurmak ve krallıklarının sınırlarını korumak için inşa ettikleri bu seddi Çin’in ilk imparatoru olan QinShiHuang, bu seddi büyütüp boydan boya aşılmaz bir duvar inşa etmeye karar vermiştir. Günümüze kadar kalan surların büyük bir bölümü ise Ming Hanedanı döneminde inşa edilmiştir. Çin Seddi’nin inşa edilme nedenlerinden birisi de Türk ve Moğol saldırılarına karşı krallığı korumaktadır.

Aynı zamanda Çin Seddi’nin yapılma nedenlerinden birisi de ülkeden kaçışları önlemek ve ülkenin tek yönetim altında birleştiğini diğer ülkelere göstermektir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Nisan 2009 ölçümlerine göre Çin Seddi’nin uzunluğu tam olarak 8,851.8 kilometre olarak belirlenmiştir. 1986 yılında UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınan Çin Seddi 2007 yılında Dünya Harikalarından birisi olarak gösterilmiştir.

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın