İnsan Günde Ne Kadar Uykusuz Kalabilir?

Genellikle insanlar günde 8 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyarlar. Yeterince uyku uyumayan insanın günlük hareketleri, eylemleri ve tüm hayati fonksiyonları çok da verimli çalışamaz. Bu nedenle genellikle önerilen uyku saatlerinde uyuyup 8-9 saat arası uykuda kalmak önemlidir. Fakat günümüzde uykusuz kalıp az uyuyan ya da belli bir süre uyumayan insanlar da çok sayıdadır.

Bir insanın ne kadar uykusuz kalabileceği hakkında ilk araştırmaları ve deneyi yapan bilim adamları denek olarak RandyGardner isimli bir genci kullanmışlardır. Bu genç uyumadan 11 gün boyunca ayakta kalabilmiştir. 1965 yılında yapılan bu deneyin ardından birçok defa bu deney tekrarlansa da bu sonuca hiç ulaşılamamıştır.uyku

8-10 arasında sonuçlar alınan deneylerde günümüze kadar 11 güne ulaşabilen yoktur. Uykusuz kalmak bedeni, zihni, metabolizmayı ve hayati düzeni tamamen değiştirmektedir. Uykuda salgılanan büyüme hormonu özellikle çocuklar için büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden çocukların uykularını almaları ve günlük önerilen sürede uyumaları dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir.

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın