Lahana Diyeti ile Formüllerinize Dikkat Edin

            Kilo sorunu olanlar ve zayıflamaya karar verenler girdikleri süreç içinde farklı formüllere ulaşıp deneyerek amaçlarına ulaşmayı denemektedir. Bitkisel kökenli formüller masum görünebilse de bilinçsizce kullanımı zararlı olabilmektedir. Bazı dönemlerde moda diyetler elden ele gezmektedir.

Lahana Diyeti ile Formüllerinize Dikkat Edin

Şunu bilmekte yarar vardır ki hiçbir formül sihirli değildir ve günlük hareket miktarı artırılmadan kilo vermek zordur. Obezite tüm dünyada yaşanan ciddi bir sağlık sorunudur. Sağlıklı kilo vermek ancak diyetisyen kontrolünde olmalıdır.

            Bir dönemin gözde diyet formülü olan lahana diyeti hala geçerliliğini korumaktadır. Lahana diyeti yapılarak alınan günlük kalori miktarı kısıtlandığından dolayı elbette bir miktar kilo kaybı görülecektir. Kayıp yağların yakılmasıyla değil su ve doku kaybıyla olmaktadır. Bir hafta gibi kısa süre içinde yağların yanması bilimsel olarak mümkün görülmemektedir. Bu tür diyetlerdeki temel besin ögeleri oldukça düşük olduğundan en fazla bir hafta uygulanması önerilmektedir. Lahana çorbası diyetinde yüksek miktarda sodyum bulunmakta (tuzdan kaynaklanmayan), halsizlik ve yorgunluk hissi yaşatması ve fazlaca şişkinlik yapmasından dolayı da diyeti uygulayana sıkıntı yaşatmaktadır. Genellikle bu tür şok diyetlerin bırakılmasıyla kaybedilen kilo kısa bir sürede geri alınmaktadır.

 

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın