Pazar Günü Nasıl Tatil İlan Edildi

Pazar gününün tatil günü olarak ilan edilmesinde geçmişten bu yana birçok ülkenin ve kültürün etkisi olmuştur. Fakat ülkemizde Pazar gününün tatil ediliş sebeplerinden en büyüğü yabancı ülkeler ile olan iletişimdir. Miladi takvim ve hicri takvim uygulamaları eski dönemlerde tarihlerin ve saatlerin uyuşmamasına sebep olduğu için yapılan anlaşmalarda, iş planlarında aksamalar ortaya çıkıyordu.

Birçok kez takvimlerde değişiklik yapılsa da bir türlü tatil günleri ve iş günleri yabancı ülkelerle ülkemizde uyuşamıyordu. Bu nedenle Osmanlı döneminde birçok ağırlık, uzunluk, saat gibi birimlerde değişikliğe gidilmeye başlandı. Fakat daha sonra anlaşıldı ki bu tür sistemleri değiştirseler de bu işe bir çare bulunmadı.

En sonunda yabancı ülkelerdeki tatil günleri ile ülkemizdeki tatil günlerini birbirine uyarlayabilmek için Pazar günü tatil edildi. Yani haftanın başlangıç tarihleri aynı olduğu için ülkelerin ekonomisi için yapılan ticaret zamanları artık uyuşacaktı. Bu yüzden haftanın başı ve tatil günü olarak Pazar günü ilan edildi.

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın