Yener Çevik Kimdir?

Yener Çevik,  1979 doğumlu ilk rap müzikçilerden birisidir. İzmir’in kenar mahallelerinin birinde dünyaya gelen Yener Çevik, ilk yıllarda Orhan Gencebay ve Run Dcm müziğiyle tanışmıştır. Bir yandan hayatla ilgili mücadelesine devam eden Çevik diğer yandan rap müzikle ilgilenmeye başlamıştır. Arabesk müzik ile rap müziği ilk buluşturan isimler arasında yer alarak Türkiye’de aslında arabesk rap’in kurucusu sayılabilecek birisidir.

Yaşadıklarını arabesk rap ile anlatmaya çalışan Yener Çevik ilk şarkısı olan Liseli Genç isimli şarkısını da ilk defa okulunda seslendirmiştir. 2000’li yılların başında J&B Müzik Festivali ve H 2000 gibi organizasyonlarda yer alarak kendini geliştiren Yener Çevik rap müzik alanında ülkemizde büyük ilgi gören isimlerden birisi olmuştur.

Türkçe Rap’in ilk toplama albümü olan; Yer Altı Operasyonu albümünü tamamladıktan sonra Underground rap dünyasının usta isimlerinden birisi olmayı başarmıştır. Türkçe Rap Mixtape adlı albümü de yayınlanan Çevik’in albümleri Almanya’da satışa sunuldu. Yakında Sokak Dili ve Edebiyatı albümünü tamamlayacak olan Yener Çevik’in yeni albümü ses getireceğe benziyor.

Makeleyi Değerlendir

“Yener Çevik Kimdir?” üzerine 7 yorum

Yorum yapın