İzmir Saat Kulesinin Boyu

konak_saat_kulesiSaat Kuleleri geçmişten günümüze kadar birçok şehrin merkezine veya meydan olarak adlandırılan insanların uğrak yeri olan bölgelerine inşa edilen yapıtlar arasındadır. Osmanlı döneminde ülkemizin birçok şehrindeki bölgesine bu şekilde saat kuleleri inşa edilmiştir. Bunlardan biri de İzmir’de Konak semtinin meydanında bulunan saat kulesidir. Bu saat kulesinin boyu yaklaşık 25 metre olup İzmir’in en görkemli yapıtlarından birisi olarak bilinmektedir.

Halk tarafından Konak semtinin ve sahil şeridiyle olan yakınlığının simgesi haline gelen saat kulesi yıllarca birçok birlikteliğe, buluşmaya şahit olmuştur. Saat kulelerinin genel olarak kurulma nedenlerine de bakıldığında saatlerin pahalı olması ve o dönemde insanların yoksul olmasından dolayı saat alamamalarıdır. Bu sebeple olsa gerek II. Abdülhamit’in tahtta olduğu dönemlerde Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından önce Alman Konsolosluğu daha sonra da saat kulesi yaptırılmıştır.

İki yapıtı da inşa eden isim Raymond Charles Pere’dir. Dairesel olan alt kısmının etrafında dört adet çeşme bulunmaktadır. Kolonları Kuzey Afrika mimarisinden esinlenerek inşa edilmiş olsa da genel itibariyle kule Osmanlı Mimarisinden almıştır genel mimarisini. Kulenin saati ise o dönemin Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından inşa edilmiştir. 5.2 şiddetinde oluşan 1974 İzmir Depremi sırasında kule hasar görmüş ve saat 02:04’te durmuştur. Daha sonra iki yıl boyunca saat kulesinin onarılması tamamlanmış ve eski haline getirilmiştir. Günümüzde ise İzmir’in sembolü haline gelmiştir.

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın