Müzik Dinlemenin Yararları ve Zararları Nelerdir?

müzikMüzik, ritim ve seslerden oluşan aheng olarak tanımlanabilir. Müzik dinlemenin yararlarının yanında müziğin dinleniş türüne, zamanına ve yerine göre zararları da olabilir. Peki müzik dinlemenin yararlarından bahsedecek olursak bunları nasıl açıklarız? Müzik dinlemek bilim adamları tarafından vücudumuzdaki hücrelerin dizilişinde olduğu gibi bir aheng dizilimi olduğu için çok yararlıdır.

Günümüzde felç ve daha başka hücrelerin ölümüyle ilgili hastalıklarda hücrelerin harekete geçirebileceğine inanılan müzikler dinletilerek hastalar iyi edilmeye çalışılıyor. Araştırmalara göre müzik vücudumuzda hasar görmüş ses dalgasını bularak, 180 derecelik faz farkı oluşturarak, oradaki hasarı iyileştirebilme özelliğine sahip olduğu söylenmektedir. Böylece müzik dinleyen insanların daha sağlıklı olduğu söylenmektedir.

Müzik dinlemenin türüne ve kişiye göre zararları ise en çok çocuklar konusunda yapılan yanlışlardır. Bebeklik döneminden itibaren çocuklara ritimli daha yavaş ve klasik sözsüz müzikler dinletilmek yararlı olur fakat normal bir insanın dinlediği caz, pop, rock tarzı müzikler çocukların kulağına hitap edecek düzeyde olmadığı için zararlı olmaktadır.

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın