Sigaranın Tarihi ve İlk Sigarayı Kim Buldu?

Sigara, her bağımlılık yapan madde gibi üretimine sağlık için başlanan bir ottan ibaret olarak çıkıyor karşımıza. 1492 öncesi ABD’de yerliler tedavi amaçlı ve dini amaçlı olarak tütün üretimi yapıyorlardı. Genellikle o dönemde yerli halk arasında büyü ve sihir gibi şeylere inanıldığı için bu alanlarda kullanılmaya başlayan tütün daha sonra CristofColomb’un Amerika’yı keşfetmesinin ardından tütün artık sigara olarak tüm dünyaya yayılmaya başladı. Geçtiğimiz dönemlerde Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinin çıkardığı bir dergide yayınlanan makaleye göre ise sigara içmenin tarihi milattan önce 3 bin yıllarına kadar dayanmaktadır. Bulgulara göre o dönemlerde Mısır ve Güney Amerika’da bulunan Maya uygarlığı sihir, büyü yaparken ve dini, resmi törenlerde sigaranın dumanını tütsü olarak kullandıkları saptanmıştır.

Ülkemize sigaranın girişini inceleyecek olursak tarihteki birçok olgu gibi savaş dönemlerinde geçen şeyler arasındadır. Osmanlı Devletine 1601 yılında İngilizler tarafından getirilen sigara bazı göğüs hastalıklarına ve çeşitli sağlık sorunlarına iyi geldiği söylentisi ile yayılmaya başlanmıştır. Zamanla sigaranın zararlı olduğu anlaşıp fetva verilse de sigaranın bağımlılık yapması engellenmemiştir ve kullanımı günümüzdeki haline gelmiştir. Sigaranın dünyaya yayılması Amerika’nın keşfinden sonra denizcilerin diğer kıtalara ulaşmasıyla birlikte ve o dönemdeki keşif olayları ile yakından ilgilidir. Sigaranın ilk ismi de Tabaccos adı ile anılmaya başlanmıştır yurt dışında.

Makeleyi Değerlendir

“Sigaranın Tarihi ve İlk Sigarayı Kim Buldu?” üzerine 12 yorum

 1. sigara içene kadar bir çubuğun ucunu yaksak içimize çeksek aynı şey.
  sigaranın üstünde sigara içmek sağlığa zarar diyorlar.hem de satıyorlar. bi nevi şöyle oluyor:
  sigara=para
  para=ölüm

  Cevapla
 2. Gerizekalılar çok iyi bişey bulmuşsunuz sanki aptallar hem öldürür bırakın diyorsunuz hemde üretmeye devam ediyorsunuz bu nasıl bir aptallık anlamdım içenlere sesleniyorum o sigara pisliği sizin elinizden babanızı almadığıniçinmi almaya devam ediyorsunuz o sigarayı bulanın yattığı yerde kemikleri sızlasın

  Cevapla
 3. Sigaryı bulma amaçları sadece para kazanmak mı?Eğer öyleyse sadece birazcık para kazanmak için insanları zehirliyorlar..

  Cevapla

Yorum yapın