Sigaranın Tarihi ve İlk Sigarayı Kim Buldu?

Sigara, her bağımlılık yapan madde gibi üretimine sağlık için başlanan bir ottan ibaret olarak çıkıyor karşımıza. 1492 öncesi ABD’de yerliler tedavi amaçlı ve dini amaçlı olarak tütün üretimi yapıyorlardı. Genellikle o dönemde yerli halk arasında büyü ve sihir gibi şeylere inanıldığı için bu alanlarda kullanılmaya başlayan tütün daha sonra CristofColomb’un Amerika’yı keşfetmesinin ardından tütün artık sigara olarak tüm dünyaya yayılmaya başladı. Geçtiğimiz dönemlerde Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinin çıkardığı bir dergide yayınlanan makaleye göre ise sigara içmenin tarihi milattan önce 3 bin yıllarına kadar dayanmaktadır. Bulgulara göre o dönemlerde Mısır ve Güney Amerika’da bulunan Maya uygarlığı sihir, büyü yaparken ve dini, resmi törenlerde sigaranın dumanını tütsü olarak kullandıkları saptanmıştır.

Ülkemize sigaranın girişini inceleyecek olursak tarihteki birçok olgu gibi savaş dönemlerinde geçen şeyler arasındadır. Osmanlı Devletine 1601 yılında İngilizler tarafından getirilen sigara bazı göğüs hastalıklarına ve çeşitli sağlık sorunlarına iyi geldiği söylentisi ile yayılmaya başlanmıştır. Zamanla sigaranın zararlı olduğu anlaşıp fetva verilse de sigaranın bağımlılık yapması engellenmemiştir ve kullanımı günümüzdeki haline gelmiştir. Sigaranın dünyaya yayılması Amerika’nın keşfinden sonra denizcilerin diğer kıtalara ulaşmasıyla birlikte ve o dönemdeki keşif olayları ile yakından ilgilidir. Sigaranın ilk ismi de Tabaccos adı ile anılmaya başlanmıştır yurt dışında.

12 Adet Yorum Yapılmış

Bir Yorum Yap
 1. Çok önemli bişeymiş gibi sigara bulmuş. Sağlığa zararlı sizde bene katılıyor musunuz

 2. Helall o sigarayı bulana

  1. Sigara onemli birsey gibi bide bulmuslar deli midir nedirler ya o pisligin yuzunden hasta oluyolar ya cok uzgunum SIGARA ZARARlI buunu herkes biliyo ama yinede herkes iciyo nedense bu cok kotu bilerekten iciyolar cok seviyolar haksizmiyim haksizsam cevaplayin

   1. bağımlılık dediğimiz şey de bu zaten arkadaşım

   2. Tabi haksızsım

   3. sigara zararli ama bulan keske birakma yolunuda biraksaydi

 3. Alışınca bırakılıp bırakılmayacağını anlarsınız.

 4. sigara içene kadar bir çubuğun ucunu yaksak içimize çeksek aynı şey.
  sigaranın üstünde sigara içmek sağlığa zarar diyorlar.hem de satıyorlar. bi nevi şöyle oluyor:
  sigara=para
  para=ölüm

 5. Gerizekalılar çok iyi bişey bulmuşsunuz sanki aptallar hem öldürür bırakın diyorsunuz hemde üretmeye devam ediyorsunuz bu nasıl bir aptallık anlamdım içenlere sesleniyorum o sigara pisliği sizin elinizden babanızı almadığıniçinmi almaya devam ediyorsunuz o sigarayı bulanın yattığı yerde kemikleri sızlasın

 6. içen kendine zarar

 7. Sigaryı bulma amaçları sadece para kazanmak mı?Eğer öyleyse sadece birazcık para kazanmak için insanları zehirliyorlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biliyor Muydunuz? © 2013 canlı bahis siteleri Evde Ek İş