Tanrı Parçacığı Nedir?

Tanrı ParçacığıTanrı parçacığı bir diğer ismi ile Higgs parçacıkları son yıllarda ülkemizde ve dünyada bilimsel araştırma yapan akademisyenlerin, bilim insanlarının çok önem verdiği bir konu olarak dikkat çekiyor. Tanrı parçacığı Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi olan CERN’de belli deneylerden sonra bulunan bu parçacıkların maddeye kütlesini veren parçacıklar olarak ispatlandığı belirlenmiştir.

Higss ismini alması ise 35 yıl önce Higss adlı bir profesörün yaptığı çalışmalardan yola çıkılması sonucunda kazanmıştır. Higss: “Bütün evreni dolduran bir Higgs alanı var ve parçacıklar Higgs alanıyla etkileşerek kütle kazanıyorlar”  şeklinde bir teori ortaya atmıştır ve o teorinin bugün deneyler ile geliştirilmesi sonucunda ülkemizde ODTÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Bilge DemirközHiggs parçacıklarının varlığını ispat eden bilgilere ulaşmış ve belgelerle sunmuştur. 2 yıldır bu parçacığın arandığı ve üzerinde binlerce kez deneylerin yapıldığı bilinmektedir.

Geçtiğimiz Eylül ayında bu parçacığın varlığının anlaşılması üzerine CERN tarafından açıklanmıştır. Bu parçacığın insan hayatına etkisi olup olmadığı tartışma konusu olurken bir açıklama da bunun üzerine geldi ve evrendeki cisimlerin Higss parçaları ile birleşmesi sonucu kütle kazandığının bilinmesi evrendeki tüm insanların ve cisimlerin üzerinde etkili olduğu görüşü ortaya atılmıştır. Tanrı parçacığının ise en önemli özelliği dönüş katsayısına sahip olmaması yani dönüş katsayısının sıfır olması. Daha önce evrende dönüş katsayısına sahip olmayan bir cisim bulunmamıştı ilk bulunanı Tanrı Parçacığıdır.

 

Makeleyi Değerlendir

Yorum yapın