Voleybol Kaç Kişi İle Oynanır?

voleybolVoleybol tarihi açısından kısa tarihli bir oyun olsa da dünya çapında kısa sürede her ülkede oynanan bir oyun haline gelmiştir. Voleybol oyunu ilk defa ABD’nin bir eyaletinde erkekler tarafından 1800’lü yılların sonuna doğru ortaya çıkmış ve oynanmaya başlamıştır. Daha sonra oyun resmi olarak birçok spor kurulunda onay aldıktan sonra 1949 yılında ilk defa kadınlar tarafından oynanmaya başlamıştır.

Voleybolda toplamda iki takımda da altışar kişi olmakla 12 kişiyle oynanan bir oyundur. Oyuncuların her spor oyununda olduğu gibi ünvanları ve görevleri bulunmaktadır. Pasör fileye en yakın olan ve smaçörlere top dağıtan oyuncudur. Smaçör ise pasörden aldığı topu karşıya yollamak ve sayı alma görevini üstlenen en gözde oyuncudur. Pasör çaprazı ise pasör servise gittiğinde öne gelip kontrol eden oyuncudur.

Orta Oyuncu ise en önemli oyunculardan biridir servisi pasa çevirme konusunda görevlidir bu oyuncudan iki tane bulunur her takımda. Libero ise yine en dikkat çeken oyunculardan birisidir. Takımın bel kemiği yani savunma hattını kontrol eden gerektiği zaman değişiklikler yaptırabilme hakkına sahip olan oyuncudur. Takımdaki oyuncuları bir diğer şekilde sınıflayacak olursak ilk üçlü ön hat oyuncusu ve diğer üçlü ise geri hat oyunları olarak bilinmektedir. Konum olarak birbirlerinin arkasında yer alırlar. Her sette her takımın 6 oyuncu değişiklik hakkı bulunmaktadır.

5/5 - (1 vote)

“Voleybol Kaç Kişi İle Oynanır?” üzerine 8 yorum

Yorum yapın